Praktyczne i funkcjonalne – idealne szafki do kuchni!

Nie salon i nie sypialnia – to kuchnia najczęściej jest sercem naszego domu. Ile razy narzekaliśmy jednak na wysypujące się z szafek rzeczy, nie mieszczące się nigdzie albo na zupełnie niepraktyczny zestaw półek? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę by wybrać idealne oraz tanie szafki.

Kwestia praktyczna – fronty

Nie wszystkie fronty będą odpowiednie dla każdego. Bardzo popularne w katalogach wnętrzarskich przody lakierowane na wysoki połysk kuszą ze względu na swój piękny wygląd. Zachowajmy jednak ostrożność – praktycznie wszystkie będą wyjątkowo ciężkie do domycia, a każde najlżejsze dotknięcie dłonią uchwytów czy szafki pozostawi nieestetyczne ślady na meblach.

Inną kwestią pozostaje kolorystyka i wzór frontów – do niewielkiej, ciasnej kuchni odpowiednim wyborem będą przody o barwach jasnych – powiększą one optycznie pomieszczenie, a do tego dadzą wrażenie czystego, higienicznego pomieszczenia. Szafki o prostej formie lepsze będą dla wielbicieli nowoczesnych wnętrz, za to miłośnicy rustykalnych wnętrz niech wybiorą szafki z listwami, gzymsikami i zdobnymi wspornikami. Fani industrialnych klimatów, jeżeli tylko nie przeszkadza im kwestia ciągłego mycia, na pewno chętnie zdecydują się na fronty metalowe, rodem z profesjonalnych kuchni.

Wnętrze też się liczy

Nie każdy układ półek w wybranych szafkach będzie odpowiedni akurat do naszych potrzeb. Warto odpowiedzieć sobie na pytania – co będziemy w nich przechowywać, w jakiej ilości, jakie duże są nasze naczynia i garnki. Gdy nie jesteśmy do końca pewni co chcemy w nich przechowywać, wybierzmy szafki z regulowanymi wysokościami półek, pozwoli nam to uniknąć ewentualnych frustracji w przyszłości.

Czym to otworzyć?

Wybraliśmy fronty, wzór, pozostaje kwestia klamek do naszych szafek idealnych. Gałki metalowe dobrze leżą w dłoni, widać jednak na nich bardzo odciski palców. Coraz bardziej cenione i praktyczne są rączki ceramiczne, które znajdziemy w dowolnym kolorze. Na popularności zyskują też uchwyty kopułkowe. Jest to głównie kwestia gustu i estetyki, niemniej dzięki dobrze dobranych gałkom, szafki mogą zyskać niepowtarzalnego uroku.

Wykańczamy meble blatem

Na koniec pozostała kwestia nie mniej ważna. Blat szafki kuchennej może być wykonanych z przeróżnych materiałów – drewno, kamień, materiały sztuczne… Najbardziej odporne na zarysowania i wpływ wysokich temperatur (jak chociażby z postawionego na blacie garnka) są kamień i granit. Cechują się jednak dużym ciężarem i zimną powierzchnią. Blaty drewniane wymagać będą od nas regularnego impregnowania, zaś metalowe będą łatwe do mycia.

Kolor samego blatu najlepiej dobrać spójny z kolorem ścian naszej kuchni. Ciemny blat z jasnym odcieniem płytek może dać zbyt duży kontrast. Z białymi ścianami ładnie zgra się drewno, a naturalny granit świetnie będzie pasować do metalowych zlewozmywaków.

About Iga Rochacz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *