Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – rzecz o materacach

Każdy potrzebuje wygodnego materaca, jednak nie wszystkie będą dobre konkretnie dla nas. Poza oczywistymi różnicami, jak twardość i wysokość, różnią się one budową, a przez to swoimi właściwościami. Dzisiaj – kilka słów o wadach i zaletach różnych materacy.

Materace sprężynowe

Zwane także bonnellowymi lub kieszeniowymi, są najczęściej występującymi, gdy wybieramy tanie łóżka. Podstawą ich konstrukcji są połączone ze sobą metalowe sprężyny. Mogą nam się kojarzyć ze skrzypiącymi łożami, ale nic podobnego – w ciągu ostatnich lat technologia została udoskonalona, nie mamy więc się czego obawiać. Sprężynki materaca, wykonane z mocnego, cienkiego drutu, pochowane są w kieszeniach, skąd jego druga nazwa. Ze zdrowotnego aspektu widzenia, jeżeli mamy jakiekolwiek bóle kręgosłupa lub problemy z bólami mięśni, powinniśmy się zdecydować na właśnie ten rodzaj podkładu.

Materace piankowe

Wykonane z pianki poliuretanowej, wyjątkowo lekkie i wygodne. Dzięki swojej niskiej wadze są łatwe w transporcie. Ich wadą jest mała odporność na wgniecenia, dlatego należy zadbać o dobór pianki odpowiedniej grubości zależnie od naszej wagi. Pozwoli to na cieszenie się wygodnym materacem przez długie lata. Dodatkowo możemy zakupić piankę w absolutnie dowolnym kształcie, co istotne, gdy planujemy sami zbudować łóżko lub kupiliśmy takie o nietypowym kształcie.

Materace lateksowe

Jedne z najlepszych na rynku, ale przez to droższych. Wykonuje się je z mleczka kauczukowego, przez co znane są ze swojej wysokiej elastyczności. Są bardzo trwałe, nie musimy się martwić o ewentualne odkształcenia. Dodatkowo posiadają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, co przypadnie do gustu alergikom.

Materace kokosowe

Połączenie materacu bonnellowego lub piankowego z wkładem zrobionym z włókien kokosowych. Wkład jest bardzo elastyczny, przyjemnie się na nim śpi – materac odporny jest na wilgoć, nie wchłania więc potu. Należy jednak do grupy twardszych materacy, nie będzie więc odpowiedni dla każdego.

About Iga Rochacz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *